Ana içeriğe atla

Akran Destekli Çalışma Programı

Akran Destekli Çalışma Programı (Peer Assisted Study Sessions) seçili derslerde başarıyı artırmayı hedefleyen akran öğrenmesine dayalı bir programdır. İlgili dersi bir dönem önce almış ve yüksek başarı ile tamamlamış öğrenciler (liderler), dersi o dönem vermekte olan öğretim elemanları ve programın süpervizörlüğünü üstlenen Öğretme ve Öğrenme Merkezi ekibinin işbirliği içerisinde çalıştığı programın amacı öğrencilerin akademik başarısını artırmaktır.

Program boyunca liderler, ilgili dersi veren öğretim elemanları ile haftalık görüşmeler yapar ve bu görüşmelerde, derste o hafta işlenen konu ile ilgili hazırladıkları öğrenmeye yardımcı içeriklerin uygunluğu hakkında geri bildirim alır. Öğretim elemanları, liderleri o haftanın çalışma oturumunda hangi konuların üzerinde durmaları gerektiği konusunda yönlendirebilir. Liderler, her hafta belirlenen saatlerde oturumları gerçekleştirir ve ilgili derste desteğe ihtiyacı olan öğrencilerin birbirlerinden öğrenebilmeleri için uygun ortamı hazırlar. Öğrenciler arasındaki bilgi alışverişinin kontrollü ve yapılandırılmış bir şekilde ilerlemesi ve öğrencilerin öğrenme sürecinde aktif katılımcılar olması sağlanır. Liderler, haftalık oturumlar sonrasında oturumları değerlendirir ve raporları süpervizörlere teslim eder. Liderler, ihtiyaç duydukları noktada, süpervizörlere danışır ve süreç boyunca geri bildirimlere dayalı, değişime açık, öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap veren bir mekanizma ile öğrencilerin öğrenme süreçlerine olumlu katkı sunmayı amaçlar.

2022 Bahar döneminde pilot olarak uygulamaya geçireceğimiz Akran Destekli Çalışma Programı kapsamında ECON102, ENG101 ve PHYS105 derslerinde haftalık çalışma oturumları düzenlenecektir.

ECON102:
- Suzan Sevinç, Ekonomi Bölümü, 2. sınıf öğrencisi
- Tuğyan Eroğlu, Ekonomi Bölümü, 3. sınıf öğrencisi

ENG101:
- Mert Ali Balcı: Psikoloji Bölümü, 1. sınıf öğrencisi
- İçim Sever: Sınıf Öğretmenliği Bölümü, 1. sınıf öğrencisi

PHYS105:
- Furkan Yavuz İnce: Mühendislik Programı, 1. sınıf öğrencisi
- Gizem Yüksel: Mühendislik Programı, 1. sınıf öğrencisi